Március 15.-i ünnepségek
"Az Úr minden ösvénye szeretet és hűség azoknak, akik megtartják szövetségét és intelmeit." Ézsaiás 25,10
Verőcén már hagyománny, hogy az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeire való emlékezés a Géza Fejedelem Református Általános Iskolában kezdődik el. Így volt ez az idei esztendőben is, amikor 2019. március 14-én 12.30 órakor az iskola nemzeti színekkel ékesített aulájában a himnusz eléneklésével megkezdődött az ünnepi műsor. A diákok által előadott irodalmi játékban megelevenedtek az 1848-as márciusi események, az előadás részeként vetített hazafias énekszámok kitűnő hangulati elemnek bizonyultak.
Az irodalmi műsor és az iskolai kórus fellépése mellett, nagy sikert aratott Daróczy Mátyás IV. osztályos tanuló nagyerdei verbunkos tánca, és Nagy Réka IV. osztályos tanuló forradalomról szóló dalai.
„Nekünk, magyaroknak a történelem sok sziklát helyezett el az utunkba - akár a pozsonyi csatára, a Rákóczi szabadságharcra, 1848-ra, vagy 1956 gondolunk - így válhattunk magyarokká, és ezt mi megpróbáljuk nektek visszaadni." Mondta többek között az iskolai ünnepség zárszavában Takács István igazgatóhelyettes.
A községi ünnepség délután 17.00 órakor Fliesen Frigyes 48-as honvéd főhadnagy sírjánál folytatódott. A verőcei önkormányzat nevében Marschall Márk Mihály alpolgármester, és Greff Katalin képviselő, művelődésszervező helyezte el az emlékezés koszorúját.
A temetői tisztelgő megemlékezésen Mózes Gáborné és Pazonyiné Marcsi előadásában Bajza József: Sóhajtás, és Vörösmarty Mihály: Szabad sajtó c. versei hangzottak el, a Kabócák és az Őszikék tánccsoport tagjai, valamint a Cantus Beatus kórus 48-as dalokat, illetve dalműveket adtak elő.
Az ünneplők a temetői megemlékezés után a nemzeti zászlót követve átvonultak a református templomhoz, ahol az érkezőket Márkus Gábor református lelkész fogadta.
A református gyülekezet lelkipásztora bemutatta Csuthy Zsigmond egykori verőcei református lelkész életútját, és méltatta az 1848-as forradalom és szabadságharc melletti kiállását. Többek között elmondta, hogy a Csuthy Zsigmond szerette a hazáját, hűséges volt Istenhez, és a hazához. A ma élő fiataloknak példaképül állította a 1848-49-es mártírokat, akiknek a haza még az életüknél is fontosabb volt.
Azt kívánta minden fiatalnak, hogy amikor eljön az idő és dönteni kell, jusson eszükbe a verőcei Csuthy Zsigmond református lelkész, aki a haza iránti hűségét azzal is megmutatta, hogy bebörtönzését tudomásul vette, és bár szabadulása után élete megnehezedett, hazáját nem hagyta el, hűséges tudott maradni. Kihangsúlyozta, hogy aki nagyon szereti, a hazáját az nem fogja elhagyni. A mártír lelkészre emlékezve idézett a Zsoltárok 25,10-ből: „"Az Úr minden ösvénye szeretet és hűség azoknak, akik megtartják szövetségét és intelmeit."
Csuthy Zsigmond emléktáblájánál az önkormányzat képviselői koszorút helyeztek el, a Cantus Beatus kórus 48-as katonadalokat adott elő, és Daróczy Mátyás IV. osztályos tanuló itt is bemutatta az iskolában már sikert aratott verbunkos táncát.
A verőcei 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra történő megemlékezés ünnepség sorozata, a református templomban 2019. március 15-én megtartott ünnepi Istentisztelettel fejeződött be. Igét hirdetett gyülekezetünk lelkipásztora, Márkus Gábor református lelkész. Az ünnepi Istentiszteletet követően a presbitérium nevében Szabó Zoltánné gyülekezetünk gondnoka, és Ladányi Károly iskolagondnok, Csuthy Zsigmond mártír református lelkész emléktáblájánál koszorút helyezett el. /szk/
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél
Látogatók ma: 145, összesen: 417224